Rynny

Rynny

Głównym zadaniem, jakie pełnią rynny, to przede wszystkim ochrona fundamentów przed zawilgoceniem, dzięki przenoszeniu wody daleko od fundamentów. Rynny powinny się dobrze prezentować z pozostałą częścią dachu, jak i całą resztą budynku.
Dlatego też, osoby które chcę spróbować wymieniać rynny na własną rękę, powinny zainteresować się tym, jak w poprawny sposób założyć mocowania pod system orynnowania naszego budynku. Podstawowym elementem są haki, na  których rynny zostaną położone, muszą one zostać solidnie zamocowane do krokwi, deski okapowej lub ściany. Można również założyć specjalną szynę do konstrukcji dachu.
Najniżej umieszczony hak montujemy jak najbliżej spływu do rury spustowej, hak montowany najwyżej musi być zamontowany jak najdalej od wlotu. Aby woda spływała we właściwy sposób rynny muszą mieć odpowiedni spad (od 2 do 5 mm na każdy metr rynny).
Żeby nie doszło do pomyłki w określaniu spadu, pomocna może okazać się linka przeciągnięta między dwoma skrajnymi hakami – dzięki niej będziemy w stanie utrzymać właściwy spadek. Kolejne haki mocujemy w odstępach do 50 centymetrów od haka poprzedniego.
Po takim montażu instalacji rynny układa się na hakach i można zacząć łączyć fragmenty rynny, do czego możemy wykorzystać różne metody: na zatrzaski, złączki, klej lub lutowanie. Nie należy zsuwać elementów rynny do oporu, a tylko i wyłącznie miejsca które są na złączce zaznaczone.
Rynny muszą mieć troszkę przestrzeni na to, aby mogły poruszać się w gorące dni.